Arama Kutusu

  • Emlak Kategorisi:
  • Emlak Türü:
  • Emlak Tipi:
  • İlan Sahibi:
  • Metrekare: ile
  • Fiyat: ile
  • İl:
  • İlçe:
  • Semt:
  • Sıralama:

Hava Durumu

Kredi Hesapla

Anket

HANGİ TÜR EMLAK ARIYORSUNUZ?HAKKIMIZDA

        1966 yılında Giresun ili, Görele İlçesinde doğdum. İlk, orta ve Lise tahsilimi Görele'de tamamladım. Yıldız Teknik Üniversitesi Harita ve Kadastro Mühendisliği Bölümünden 1991 yılında mezun oldum. Askerlik görevimi Gebze-Darıcada yedek subay olarak tamamladım. 1993 yılında ticarete mesleğimi icra ederek ticarete başladım. Serbest harita mühendisi olarak hem özel sektöre hem de Belediye ve resmi kurumlara proje hazırlamaktayım. Bu alanda İfraz, Parselasyon, İmar uygulaması, Aplikasyon, Rıza-i Taksim, Halihazır Harita, Arsa ve Bina aplikasyonu gibi özel talepleri karşılamaktayım.1997 yılında iş koluma Bilgisayar sektörünü de ekledim. 2001 yılında kendime ait Belediye işhanı 4. katta bulunan 96 m2lik ofisime taşındım. Birçok markanın satış ve servisi ile birlikte kamera ve güvenlik sistemleri de dahil olmak üzere satışını yapmaktayım. Yeni işyerimiz DELTA Emlak ve Vitra bayiliği ile Görele'de Delta Yapı Market adı ile Emlak Pazarlama ile vitra  seramik ürünleri, bien seramik ürünleri, mutfak - banyo ürünleri, Dış cephe izolasyon, 3D Banyo ve mutfak tasarımı, İthal Duvar kağıdı çeşitleri ve artema grubunu içeren showroomuz ile hizmetinizdeyiz. 1993 yılından bu yana yoğun olmamakla beraber Arsa ve Emlak satışını yapmaktayım. Yeni açtığım bu web sayfası ile birlikte amacımız bilgiye uzmanından ve 1. elden ulaşarak doğru yatırım yapmanızı saklamaktır. Saygılarımla...

                                                                          Adnan FİRİDİN-Harita ve Kadastro Mühendisi

                                                                                                    

Tapuya gitmeden önce dikkat !! Gerekli belgeler

         Ev veya arsa aldınız veya satıyorsunuz. Tapu dairesinde işlemler bazen o kadar uzun sürebiliyor ki, alacağınıza - satacağınıza pişman olabiliyorsunuz. İşte böyle bir kötü sürprizle karşılaşmamak için tapuya gitmeden önce yapılması gereken bazı işlemler var. Alım-satım işlemleri için tapuya gitmeden 1 gün öncesinde bazı belgelerin hazır halde bulundurulması hem alıcıya hem de satıcıya zaman kazandırıyor, tapu çilesini ortadan kaldırıyor. Peki bu işlemler nelerdir? İşte tapuya gitmeden önce yapılması gereken işlemler:                         

Belediye Rayiç Bedeli Belgesi

Alıcı veya satıcı (her iki tarafın beraber gitme zorunluluğu yoktur) tapu fotokopisi ile gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye başvurabilir.
Belediyede yetkili kişi, ada parsel numarası ve tapuya kayıtlı isim bilgilerine göre gayrimenkül bilgilerine ulaşır ve belediye rayiç bedelini gösteren belgeyi, istek yapan kişiye sunar. Bu belge alım-satımın yapılacağı gün tapuya verilecektir.

Nüfus Cüzdanı (TC Numaralı) ve Resim

Her iki taraf da yanlarında nüfüs cüzdanının aslı ve birer fotokopisini, ayrıca satıcı için 1, alıcı için 2 resim bulundurmak zorundadır. 
Resimler daha önce kullanılmamış olmalı (yırtık, üzerinde damga vb) ve fotokopi olmamalıdır.

Vergi Borcu Yoktur Yazısı

Gayrimenkülün bağlı olduğu belediyeden alınır. Geçmiş döneme ait borçlar varsa bu boçların öncelikle ödenmesi gerekir. 
Alım-satım öncesi bu borçlara mutlaka bakılmalıdır. Tapuya gitmeden 1 gün önce varsa borçlar ev sahibine iletilmeli, pazarlıkla anlaşılan son fiyat ne ise bu fiyat üzerinden karşılıklı anlaşma sağlanarak son fiyat belirlenmelidir.

Tapu Aslı veya Fotokopisi

Tapunun aslı, aslı bulunamıyorsa fotokopisi önceden hazırlanmalıdır.

Deprem Sigortası (DASK)

DASK yapılmadan tapuda alım-satım işlemi yapılmaz. 1 gün öncesinde alıcı, satın alacağı gayrimenkulün deprem sigortasını herhangi bir sigorta acentasından yaptırabililir. 
DASK yıllık yapılır. Bir sonraki yıl isteğe bağlı olarak yeniletilebilir.

Vekaletname

Tapu Sicil Müdürlüklerine alıcı ve satıcı birlikte gitmelidir. Eğer tüm işlemler emlakçı veya tam yetkili kılınan kişi tarafından yapılacaksa önceden vekaletname verilmelidir.

Satıcıdan İstenen Belgeler

Tapu veya fotokopisi
1 Resim
Nüfus Cüzdanı (T.C. Kimlik Numaralı) aslı ve 1 adet fotokopisi
Vergi borcu yoktur yazısı (belediyeden) (belediye vergi borcu çıkaracak olursa, varsa geçmiş döneme ait ödendi makbuzları belediyeye ibraz edilmelidir.)
Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname (Emlakçı Adına)

Alıcıdan İstenen Belgeler

2 Resim
Nüfus Cüzdanı (T.C. Kimlik Numaralı) aslı ve 1 adet fotokopisi
T.C. Kimlik Numarası
Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname (Emlakçı Adına)

 

Copyright ©

Coded By Hazır Emlak Web Sitesi

^ Yukarı Çık